Hakkımızda

Yaylabaşı; Çorum ilinin geleneksel lezzeti olan Sırık Kebabı ve yöresel kuzu lezzetlerini orijinal tadında misafirlerimize sunmaktadır. Ayrıca Yaylabaşı; vazgeçilmez damak tadı olan Sırık Kebabını orijinal  haliyle günümüzün vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini korumayı ilke edinmiştir.

Sırık kebabı, Kuzu eti sırığa takılarak çevirilerek pişirildiği için bu kebabın adına sırık kebabı denir. Bu sırık kebabı zahmetli yapılır ama çok harika bir lezzettir. Ağır ateşte kendi yağıyla piştiği için çok sağlıklı oluyor ve inanılmaz derecede lezzetli oluyor. Çevirme küçük baş hayvandan yapılıyor. Kuzu, koyun, oğlak, keçi seyis gibi hayvanlardan yapılıyor. Kebap yapılacak hayvan kesildikten sonra yüzerken dikkatli olmak gerekiyor. Deri altına kesinlikle bıçak kaçırılmamalıdır. Özellikle döşü ve sırt bölümünde açılabilecek yırtıklar kebabın tam kıvamında pişmesini engeller.

Sırık kebabı bütün olarak kesilen kuzunun derisi yüzülür ve içi iyice temizlenir. Sırık kebabının yapımı zor bir yemektir. Mevsimine göre kuzu ya da oğlaktan yapılır. Sırık kebabı ağustos ayında oğlaktan yapılır. Kuzu ya da oğlakta yapılan çevirme, yapılacağı gün kesimi yapılır. En geç 2 saat içinde ateşin karşısına konması gerekir. Pişirilmesinde çıralı çam odunu kullanılır. Kuzu çevirme yaklaşık 130 cm genişliğinde 80 cm derinliğinde ve 150 cm yüksekliğindeki ocaklarda pişiriliyor. Kuzunun takılacağı sırık yaklaşık 2,5 metre oluyor.

Kuzunun içi iyice temizlenir organları çıkartılır ve karın bölgesi yaklaşık bir karış uzunluğunda yarılır. Karnı açık olan yerden hayvanın içi tuzlanır. İçindeki tuzlu su tavaya alınır. Bu tuzlu su etlerin üzerine dökülür ve etlerin tuzlanması sağlanıyor. Bu yüzden yerken tuz koyulmaz. Sırığın ince tarafı kuzunun boynundan çıkacak şekilde sırığa geçiriliyor. Kuzunun öne doğru uzanan arka bacakları geriye doğru döndürülür. Ve bağlanır. Kuzunun boynu da bağlanır. Bu işlem kuzunun sırıkta hareket etmesini sağlıyor. Kuzunun ön bacakları eklem yerlerinden kesiliyor ve göğüs kısmından açılan deliklere yerleştiriliyor. Buna da sokma adı veriliyor. Karından açık olan yere isteğe bağlı olarak biber, domates, soğan, ve sebzelerde koyulur. Karındaki açık olan yer, ucu inceltilmiş sığlık denilen ağaçla dikilir. Diktikten sonra pişirmek üzere önceden yakılan ve hazır hale gelmiş olan ocağa konuyor. Ateşin kesinlikle ortadan yakmayın. Ocağın köşelerinden yanması gerekiyor. Kullanılacak ağacında çam odunu olması gerekiyor. Kuzu pişerken altına tepsi koyulur. Akacak olan yağın tepsiye dökülmesi için.

Sırık kebabı ocağa koyulduktan sonra terlemeye başlayana kadar atesin yanması ağır olması gerekiyor. Daha sonra ateş güçlendirilir. Çünkü ateş hemen hızlı yanarsa sırık kebabımızın dışı pişer içi pişmez. Kıvamın da çevirme yapmak için ağır ateşte pişmesi gerekiyor ve çok ağır yani yavaş yavaş çevirmek gerekiyor. Sırık kebabımızın çevirme süresi orta boy bir kuzu için 4 saat pişirilir. Kuzu etinin piştiğini anlamak için kürekler kullanılıyor. Kürekler içe doğru açılıp kapatılarak kontrol ediliyor. But kısmına bıçak sokarak akan sıvı inceleniyor. Sıvı kanlı olursa kebabı pişirmeye devam etmek gerekiyor. Etlerden kan ya da sıvı gelmiyorsa kebap pişmiştir. Sırık kebabı piştikten sonra kuzunun karnından sırtına kadar yarılır. İçinden çıkan su bir kaba alınır. Sonra üzerine dökülür. Bu işlemden sonra sırık kebabımız ocaktan alınır. İyice pişen kuzu sırıktan çıkarılır ve parçalanır ve sonra servise hazır hale gelir.

Test

www.yaylabasi.com

Tamam

Copyright 2016 Her Hakkı Saklıdır
Web Tasarım Teknobay